eXe – elearning XHTML editor

niedziela, 19 października, 2008 | e-learning, technologia

W zeszłym roku miałem okazję uczestniczyć w konferencji E-Learning Arena. W tamtym czasie pracowałem nad eksperymentalną koncepcją systemu do distant learning przygotowywaną pod kątem zastosowania w medycynie. Tamże pośród mnóstwa stoisk obejrzałem praktycznie co najmniej kilkanaście różnych środowisk którymi można posłużyć się do przygotowanie kursów e-learningowych. Niestety wszystkie były komercyjne, a te firmy które zdecydowały się udostępnić swoje oprogramowanie na bardziej liberalnych licencjach zazwyczaj ograniczały możliwość zapisu jedynie do rodzimych formatów tym samym skazując potencjalnych użytkowników na korzystanie z ich systemów.

Niedawno dołączyłem do grupy osób realizujących kurs z technoligii e-learningowych i bardzo poszukiwałem rozwiązania zarówno darmowego jak intuicyjnego w obsłudze.

eXe w przeciwieństwie do komercyjnych rozwiązań jest rozwijane zespołowo na licencji Open Source dzięki czemu zespołowi udało się zawrzeć w projekcie wiele ciekawych rozwiązań nie spotykanych w innych programach tego typu.

Każdy temat (strona) kursu składa się z podstawowych bloków (iDevices) , które można dowolnie ustawiać. Poza tradycyjnymi elementami takimi jak tekst czy grafika eXe udostepnia także wykożystanie JavaScripu, źródła RSS, a także Flashowego appletu „obraz z powiększeniem” pozwalającym na przeglądanie szczegółów przedstawianej grafiki.

Przygotowany kurs można zapisać jako plik SCORM, stronę internetową, pojedynczą stronę, plik tekstowy, oraz jako plik notatek dla iPod’a.

Dodatkowo oprogramowanie jest dostępne także w wersji ready2run. Po uruchomieniu jednego pliku otrzymujemy w pełni funkcjonalne oprogramowanie działające w oparciu o silnik FireFoxa.

Najnowszą wersję eXe (w tym polskojęzyczną) można pobrać bezpośrednio ze strony http://exelearning.org/

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem materiałów dydaktycznych za pomocą eXe odsyłam do mojego kursu przygotowanego dla Koła Naukowego Market.

 

Tagi: , , , , ,

Autor: Dominik Meller

Jeden komentarz to eXe – elearning XHTML editor

[…] e-learningu rozpoczęty przy okazji prezentacji pakietu eXe postawiłem kontynuować w współpracy z Kołem Naukowym Market działającym na Wydziale […]