Szkolenie z RIA

niedziela, 29 Marzec, 2009 | projekty, technologia

Wczoraj, dzięki mojemu wydziałowi i firmie Blue Media miałem możliwość wziąć udział w szkoleniu „Tworzenie bogatych aplikacji internetowych (RIA) za pomocą technologii Flex i PHP”. Dwóch ewangelistów Adobe Mihai Corlan i Piotr Walczyszyn poprowadzili czterogodzinny wykład połączony z warsztatami.

Całość zaczęło się od bardzo silnej promocji technologii  Flex i jej okolicznych. Mnóstwo naprawdę ciekawych ciekawych implementacji i ich prezentacji od strony kodu oraz kolejny raz pojawił się niepodważalny argument o wszechobecności FlashPlayera.

Jako, że właśnie użeram się z UI mojego dyplomu postanowiłem przyjrzeć się temu tworowi i sprawić czy naprawdę „its closest to java without actually being java”. Flex 3 można pobrać za darmo ze strony Adobe jako 60 dniową wersję testową.  Dodatkowo studenci mogą dostać klucz rejestracyjny całkowicie za darmo jeśli prześlą scan swoje legitymacji potwierdzający status studenta. Jeszcze tego nie próbowałem, ale najprawdopodobniej za dwa miesiące pojawi się notka na ten temat.

Przygodę z Flex’em zacząłem od bardzo ciekawie przygotowanych kursów video „Flex in a week” publikowanych na stronach Adobe. Nie wytrzymałem długo więc postawiłem wygenerować trochę kodu.  Po tych kilku pierwszych godzinach mam następujące wrażenia:

  • MXML jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Zgrabnie łączy ze sobą wizualne przedstawienie elementów z ich reprezentacją w kodzie.
  • Design mode znacznie ułatwia projektowanie aplikacji
  • Bardzo dobrze rozwiązania
  • Mechanizm „data binding” sprawdza się doskonale jeśli tworzyć wiele połączonych ze sobą elementów.
  • „Naturalne” wykorzystanie XML’a, a zatem łatwość podłączenia się do wszystkich feedów.

Myślę, że jeszcze kilka godzin takich zachwytów i zrezygnują z XHML’owego UI i przerzucę się na Flex’a. W sumie nie duża zmiana, a już teraz mam kilka fajnych pomysłów nie realizowalnych w „starych” technologiach.

 

Tagi: , , , , ,

Autor: Dominik Meller